30.08.2016

Ceneo inspiruje: Od bitu do qubitu

Fizyka kwantowa w Ceneo? Tego jeszcze u nas nie było! Do ubiegłego piątku, kiedy to jeden z naszych stażystów, Witek, poprowadził dla nas mini wykład popularnonaukowy.

Ostatnie spotkanie z cyklu Ceneo inspiruje odbyło się w nieco nietypowej formie. Na chwilę przenieśliśmy się w intrygujący i tajemniczy świat mechaniki i informatyki kwantowej. Witek, który odbywa staż w dziale Jakości i Bezpieczeństwa, opowiedział nam o tych przedziwnych dziedzinach nauki.

Informatyka kwantowa to zaimplementowanie najbardziej nieintuicyjnej dziedziny nauki – mechaniki kwantowej do najpowszechniejszej wokół nas dziedziny nauki – informatyki.

–  tak podsumował istotę wykładu Witek

Chociaż tematyka zdecydowanie nie należała do najłatwiejszych, Witek starał się uczynić ją jak najbardziej przyswajalną, co udało mu się dzięki żartobliwym ilustracjom, filmikom i przykładom z życia codziennego.

Razem z Witkiem szukaliśmy odpowiedzi na pytania o przyszłość informatyki i rolę komputerów kwantowych, ale pojawiły się również zagadnienia z pogranicza fizyki i filozofii, takie jak na przykład istnienie rzeczywistości.

prezentacja_witka

Witek pokazał nam ciekawą prezentację – zarówno pod względem wizualnym, jak i merytorycznym

Witek wykład2

Witek tłumaczył fizyczne zawiłości na prostych modelach i porównaniach

Witek wykład4

Prezentacja obfitowała w zabawne ilustracje i żarty, dzięki czemu naukowy temat stał się bardziej przystępny

Witek_wykład1

Witek tłumaczył między innymi fenomen słynnego kota Schrödingera

Witek_wykład3

Skomplikowane mechanizmy działające w fizyce i informatyce kwantowej mogliśmy lepiej zrozumieć oglądając krótkie filmiki

Witkowi bardzo dziękujemy za fascynujący wykład i gratulujemy niesamowitej wiedzy oraz pasji. Wypatrujcie kolejnych wpisów w kategorii Ceneo inspiruje – będzie się działo!

Tagi: , ,